Pozrite si štyri mýty o jedle a pití

Späť na Prehľad noviniek, Zobrazené: 1420-krát, Autor: +421

1.Veľa pite

Nie je pravda, že človek musí denne vypiť dva či tri litre vody. Tento mýtus  vznikol v polovici minulého storočia, zrejme pri zlej interpretácii odporúčaní  amerického Národného výskumného výboru. Telo získava vodu aj z jedla, pri  rozklade jednotlivých molekúl na oxid uhličitý a vodu - teoreticky stačí vypiť  aj liter vody denne.

Nie je pravda ani to, že človek by mal piť najmä čistú vodu - a už vôbec nie  kávu. Výskum (Journal of the American College of Nutrition) z roku 2000 ukázal,  že vzhľadom na hydratáciu organizmu mali ľudia pijúci kofeínové a iné nápoje  rovnaké výsledky. Stačí jednoducho piť či jesť, telo si už vodu získa.

Posledný mýtus je, že keď sme už smädní, je neskoro. Nie je - výskumy  ukázali, že telo dáva signál dávno predtým, ako vodu naozaj potrebuje. Deje sa  tak pri dvojpercentnom zvýšení hustoty krvi, formálne sme dehydrovaní až vtedy,  keď by toto zvýšenie bolo päťpercentné.

2.Cukor robí deti divokými

Možno to poznáte: nedávajte deťom príliš veľa sladkého, nedokážete ich potom  udržať pod kontrolou. Nuž, ani toto nie je pravda. Metavýskum (Critical Reviews  in Food Science and Nutrition) spred pätnástich rokov nezistil nijaké rozdiely v  správaní detí medzi skupinami, ktoré dostávali zvýšenú dávku cukru a tými,  ktorým bolo podávané placebo. Platilo to dokonca aj pre hyperaktívne deti.

V skutočnosti to môže byť presne naopak a cukor deťom pomáha. Hodinu a pol po  podaní sladkého nápoja (Biological Psychology) sa ukázalo, že deťom sa zlepšila  koncentrácia. Mali aj lepšie výsledky v pamäťových testoch.

3.Aj mierna nadváha je zlá

Ak si odmyslíme estetický rozmer, ktorý je aj tak výsledkom spoločenskej  dohody, pretrváva dojem, že aj mierna nadváha nie je zdravá. Pravda je skôr  takáto: obezita,  vážna nadváha je, samozrejme, vážnym zdravotným problémom. Zvyšuje sa riziko cukrovky,  srdcovo-cievnych chorôb, dokonca riziko rakoviny. Mať pár kíl navyše však  nezdravé nie je.

Tohtoročný metavýskum (The Journal of the American Medical Association)  takmer stovky štúdií ukázal, že mierna nadváha v skutočnosti znižuje riziko  problémov. Vedeckou záhadou však ostáva, ako tento mechanizmus funguje.  Odborníci špekulujú, že zopár kíl navyše možno uľahčuje imunitnému systému boj s  nákazou. Ale možno to je aj tak, že takíto ľudia chodia častejšie k  lekárovi.

4.Jedzte ako pračlovek

Je to nová móda, takzvaná paleodiéta, podľa ktorej by sme sa mali stravovať  ako naši dávni predkovia. Tvrdí totiž, že aj keď sa naša spoločnosť radikálne  vyvíja, naše telá a mozgy, naše gény aj inštinkty sú rovnaké ako pred tisíckami  rokov. Nuž, toto nemusí byť pravda, a o zdravom stravovaní nejakej bandy lovcov  a zberačov nevieme takmer nič.

V prvom rade, nové výskumy (PLoS One) ukazujú, že v priebehu tisícročí sa nám  chute až tak nemenili a nie je dôvod predpokladať, že naši predkovia by si  dobrovoľne vybrali iné jedlo ako my dnes. Správne však nie je ani tvrdenie, že  zmene životného štýlu sa naše telá neprispôsobili. Vyvinula sa nám napríkald  tolerancia na laktózu, ako dospelí zvládame mlieko. Mnohí ľudia majú extra gény  na spracovanie škrobu - áno, toho z obilia.

Pravekí ľudia žijúci pred desiatkami tisíc rokov navyše neboli svojím  stravovaním nijako extra adaptovaní na prostredie. A najmä: my v skutočnosti ani  netušíme, či vôbec boli zdraví (The Lancet) a ani čo presne jedli - aj keď to  určite neboli dnešné šľachtené rastliny a domestikované zvieratá.

Hlavný zdroj: New Scientist, Issue number 2931

Varenie sa ľuďom vyplatí

Tepelné spracúvanie potravy mohlo stvoriť moderného  človeka.

BRATISLAVA. Mohlo sa tak stať niekedy pred približne dvomi miliónmi rokov.  Vtedy si naši dávni predkovia začali upravovať jedlo, presnejšie, tepelne ho  spracúvať. Ak chcete, začali využívať oheň.

Dôvody boli pritom jednoduché: takto uvarené jedlo poskytuje viac energie,  musíte ho menej hrýzť a žuvať, ľahšie sa trávi. Výsledok však bol radikálny -  naše mozgy mohli začať rásť až do ich dnešnej podoby. A scvrkli sa nám zuby.

Podľa magazínu Scientific American sú ľudia vlastne bizarné primáty. Za  všetko zrejme môže práve varenie a to, že od istého okamihu sme začali potravu  sofistikovanejšie pripravovať. Dnes by dokonca mal človek problémy prežiť v  prírode, ak by musel jesť iba surovú stravu, na rozdiel od akéhokoľvek iného  zvieraťa.

„Všade, kde sú dnes ľudia, využívajú aj oheň,“ hovorí britský primatológ  Richard Wrangham. „Primáty veľkosti dávnych ľudí strávia zhruba polovicu svojho  dňa prežúvaním vrátane šimpanzov. Moderní ľudia menej ako hodinu.“

Varenie sa mohlo objaviť už niekedy v dobe Homo erecta, aj keď dnes nie  všetci vedci súhlasia, že človek vzpriamený si už „varil“. Jednoznačné dôkazy  totiž nejestvujú, jestvujú však náznaky, že využívanie ohňa našimi prapredkami  mohlo siahať až pred tri milióny rokov.

Výskum Harvardovej univerzity však na myšiach nedávno ukázal, že kým  roztlčenie potravy príliš nepomáhalo, varenie - mäsa či rastlín – vedie k  významnému nárastu hmotnosti. Zvieratá jednoducho získali viac  energie.

Naša ponuka